Gorset wyszczuplający - czy taki w ogóle istnieje?
Gorset wyszczuplający - czy taki w ogóle istnieje?

W każdej kulturze panują odmienne kanony idealnej, kobiecej sylwetki. Cechą charakterystyczną, łączącą je wszystkie wydaje się być wąska talia. Kobiety od zawsze szukały sposobu jak sprawić, by jeszcze bardziej zmniejszyć jej obwód. Już w średniowieczu zaczęto używać sztywnych, wiązanych gorsetów o stalowych konstrukcjach, których noszenie przypominało tortury. Mocno zasznurowany gorset dawał natychmiastowy wizualny efekt. A co jeśli zależy nam na stałym, długotrwałym efekcie? Tutaj sprawa niestety nie jest tak prosta. Gorset wyszczuplający sam nie zdziała cudów - potrzebny jest do tego nasz czynny udział.

Gorset wyszczuplający jako miejscowy spalacz tkanki tłuszczowej - złudna obietnica producentów

Wypracowanie spektakularnych efektów w kwestii zwężenia talii wymaga wkładu pracy i to na wielu płaszczyznach. Po pierwsze należy pamiętać, że miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej po prostu nie istnieje. Żaden gorset wyszczuplający ani krem, reklamowany jako miejscowy spalacz tłuszczu, nie jest w stanie zagwarantować nam tego, co obiecuje producent, z czysto fizjologicznych względów. Aby spalać tłuszcz należy wprowadzić organizm w stan deficytu energetycznego. Możemy go wytworzyć poprzez dostarczanie mniejszej liczby kalorii, niż wynosi nasze zapotrzebowanie.

Jeśli jednak nie chcemy zbyt mocno ograniczać ilości jedzenia możemy ów deficyt wygenerować za sprawą dodatkowego wysiłku fizycznego i wcale nie musi to być ciężki trening na siłowni. Czasem wystarczy po prostu zwiększenie swojej aktywności w ciągu dnia. Możemy pójść na spacer lub zamiast windy wybrać schody. Jeśli osiągniemy w ten sposób wystarczająco duży deficyt energetyczny - organizm zacznie czerpać ze swoich rezerw. W ten sposób pozbędziemy się tkanki tłuszczowej i stracimy kilka centymetrów z obwodów ciała.

Chcę stracić 5 cm, ale tylko z talii – czy gorset wyszczuplający mi w tym pomoże?

Niestety, nie mamy wpływu na kolejność i tempo spalania tkanki tłuszczowej z wybranych obszarów ciała. Jest to kwestia uwarunkowań genetycznych i indywidualnej budowy każdego z nas. Z pewnością każdy, kto choć raz podjął próbę zredukowania nadprogramowych kilogramów zauważył, że z niektórych obszarów ciała centymetrów ubywa szybciej, niż z innych. Te najbardziej problematyczne partie ciała prawdopodobnie zasobne są w tzw. oporną tkankę tłuszczową. Charakteryzuje się ona przewagą receptorów opornych na spalanie tkanki tłuszczowej (alfa) ponad receptorami wrażliwymi na ten proces (beta) . Niemniej jednak „dobranie się” do wspomnianych miejsc jest możliwe. Wymaga jednak więcej czasu i wytrwałości oraz konsekwencji w utrzymaniu wypracowanych efektów.

W czym zatem może pomóc gorset?

Gorset fitness działa wielopłaszczyznowo. Po pierwsze wywołuje miejscowy efekt termiczny, dzięki czemu znajdująca się tam tkanka tłuszczowa jest lepiej dokrwiona. Zwiększony przepływ krwi w obrębie adipocytów (komórek tłuszczowych) usprawnia odłączanie się wolnych kwasów tłuszczowych od tkanki tłuszczowej. Dalej trafiają one do krwioobiegu, gdzie mogą zostać spalone i wydalone z organizmu. Badania naukowe wyraźnie podkreślają fakt, iż tkanka lepiej dokrwiona to tkanka bardziej podatna na lipolizę. Zatem z pomocą gorsetu możemy pozbyć się większej ilości tłuszczu w trakcie treningu.

Najczęściej wybierane przez naszych klientów modele treningowe to:

Kolejną funkcją, jaką pełni gorset fitness jest miejscowe zwiększenie potliwości. Pozbycie się nadmiaru wody podskórnej pozwoli zmniejszyć obwód talii oraz uwidocznić zarysy mięśni brzucha. Należy jednak pamiętać, że jest to efekt tymczasowy.

Trzecią funkcją gorsetu fitness jest nadawanie delikatnego ucisku zewnętrznego w obrębie talii, co odciąża nieco mięśnie skośne brzucha i ogranicza ich pracę. Zbyt mocna rozbudowa tych mięśni powoduje, że wcięcie w talii zanika. Gorset dyscyplinuje użytkownika do utrzymywania większej kontroli mięśni core. To przekłada się na długotrwałe efekty również w kwestii utrzymywania odpowiedniej postawy, którą można wyeksponować wąską talię.

Jak trenować, by osiągnąć wąską talię?

Poza wspomnianymi działaniami w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej wskazane jest również kształtowanie sylwetki za pomocą treningu siłowego. Rozwój mięśni pleców (głównie najszerszych grzbietu), mięśni naramiennych, ale także pośladków (głównie mięśni pośladkowcyh średnich) sprawi, że talia optycznie stanie się węższa względem ogólnych proporcji sylwetki. Dobrze dobrane ćwiczenia siłowe wykonywane z użyciem gorsetu pozwolą rozwinąć partie na których nam zależy, utrzymując przy tym wąską talię. Warto skorzystać z pomocy trenera, który wskaże nam odpowiednie ćwiczenia oraz technikę ich wykonania.

Dieta na wąską talię

Nie należy również zapominać, że za wygląd naszej talii w bardzo dużym stopniu odpowiada to, jak funkcjonują nasze jelita i cały układ pokarmowy. Nawet przy niskim poziomie tkanki tłuszczowej możemy zmagać się ze wzdęciami, które zniweczą cały trud włożony w pracę nad naszą talią. Tutaj pomocne będzie kilka wskazówek:

  • nie przejadaj się – posiłek zjedz do uczucia delikatnej sytości, ale nie przepełnienia
  • bazuj na lekkostrawnych, nieprzetworzonych produktach
  • uważaj na owoce i warzywa z grupy HIGH FODMAP, czyli te wysokofermentujące, jak kalafior, brokuł, cebula, czosnek, strączki
  • nie przesadzaj z błonnikiem – jego nadmiar spowoduje uczucie przepełnienia w jelitach
  • zadbaj o nawodnienie – to usprawni pasaż treści pokarmowej przez jelita
Wąska talia na jeden wieczór

W naszej ofercie znajdują się również gorsety modelujące/codzienne oraz gorsety redukujące, które pozwalają na osiągnięcie natychmiastowego efektu, np. do dopasowanej kreacji na wielkie wyjście. Świetnie sprawdzi się również bielizna modelująca, która dzięki bardzo kompresyjnemu materiałowi świetnie wymodeluje brzuch, zwłaszcza w jego dolnej części, nie zniekształcając jednocześnie ud i pośladków. Doskonały wybór pod dopasowaną sukienkę.

Podsumowanie

Niestety i tym razem nie zaskoczymy naszych czytelników żadną magiczną metodą na zwężenie talii. To proces wymagający pracy i cierpliwości, ale pierwsze efekty powyższych działań (diety i treningu w gorsecie) można odnotować już po kilku tygodniach. Zachęcamy z całego serca!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl